آدمها ....


آدم ها اين اعجوبه هاي خلقت. با دنيايي از اميد و آرزو. آرزوهايي براي بهتر زيستن.
زندگي آنها را همين آرزوها تشکيل مي دهد. شبها با خيال اين آرزوها به خواب مي روند و روزها به عشق اين آرزوها کار مي کنند .اما هيچ وقت به آنها نمي رسند. بعضي ها آنقدر اين آرزوهايشان دست نيافتني است که کم کم از يادشان مي رود که آرزويي هم داشته اند. و غرق در زندگیی می شوند که هیج وقت معنی آن را در نمی یابند. بعضی ها هم بهانه های کوچکی را برای زندگی کردن و لذت از زندگی پیدا می کنند و دل به همین بهانه ها خوش می کنند.
در این میان گروهی هستند که هیچ وقت آرزوهای خود را فراموش نمی کنند و لذت زندگی آنها تلاش و جستجو برای رسیدن به این آرزوهاست.همیشه این امید در دل آنها زنده است که بالاخره روزی به این آرزوها خواهند رسید . اینان خوشبخت ترین مردم روی زمینند.

و اما بعد... جلد کتاب تالار آییینه

چندی پیش رمانی از امیرحسن چهل تن خواندم تحت عنوان تالار آیینه. رمانی با نثری بسیار زیبا و روان . از ویژگی های چهل تن پرداخت دقیق شخصیت های داستانی خود است. در بیان حالات و ویژگی شخصیت ها آنقدر تبحر دارد که خواننده تصور می کند نویسنده مدتی را در قالب آن شخصیت زیسته است و به همین دلیل است که با تمام زوایای وجودی او آشناست . حتی اگر این شخصیت یک زن باشد که محور بسیاری از داستان های چهل تن است . (نگاه کنید به مجموعه داستان چیزی به فردا نمانده است)
ماجرای داستان در روزهای جنبش مشروطیت اتفاق می افتد.  یک رجل سیاسی که از طبقه مرفه جامعه نیز هست برای رسیدن به آرمان های انقلابی خود از هیچ کوششی دریغ نمی کند .
 هر چند محور اصلی داستان حول ماه رخسار دختر میرزا می چرخد، ولی در کنار این روایت ، فضای حاکم بر کشور و اتفاقات آن دوران را در قالب یک داستان زیبا و تاثیر گذار بیان می کند. در بیان اهمیت این رمان همین را بگویم که نویسنده برای نوشتن آن حدود صدهزار صفحه مطلب خوانده است. تا به زبان نوشتاری لازم برای نوشتن آن دست پیدا کند .

كتابشناسى چهل تن: صيغه (مجموعه داستان)، دخيل بر پنجره فولاد (مجموعه داستان)، روضه قاسم (رمان)، تالار آينه(رمان)، ديگر كسى صدايم نزد (مجموعه داستان)، مهر گياه (رمان)، چيزى به فردا نمانده است (مجموعه داستان)،تهران، شهر بى آسمان (رمان)، عشق و بانوى ناتمام (رمان)، ساعت پنج براى مردن دير است (مجموعه داستان)، كات، منطقه ممنوعه (فيلم ـ داستان)

 


/ 7 نظر / 9 بازدید
saideh

سلام ...چه عجب؟ به روز کردين بالاخره...

گزنه

يه جايی خووندم بزرگی آدما به بزرگی آرزوهاشونه؛فکر کنم حرف درستيه.بابت پيشنهاد تالار آيينه هم ممنون؛بعد امتحانا می چسبه احتمالا.آپم گرچه حالت رو می گيره اما خب می گی چی کار کنم حال و هوامه ديگه؛دست من که نيست.هست؟؟؟

parisa

سلام مثل هميشه خوب و مفيد. موفق باشی به من سر بزن به روز شد.

darya

خوش به حال اونايی مه دفتر بختشئنئ با خط خوش مينويسن و هميشه اميدوارند..اميدوارم هممون اينجوری باشيم............راستی در جواب سوالت بايد بگم:من به اين مساله رسيدم که نوشتم.يعنی تو زندگيم تجربه کردم..کتاب شفای زندگی از لوئيز هی رو بخون تا با اين نوع تفکر آشنا بشی................ياحق

لشگری

با سلام...وبلاگ بسیار خوبی دارید و از معدود جاهایست که همیشه سر می زنم آهنگی که روی وبلاگتون را اگر امکان دارد معرفی کنید با تشکر

نسیم

سلام.خوبی؟ شرمنده که يه مدت نبودم.خوشحال ميشم به خونه جديدم سر بزنی.قربونت.بای