چراغ ها را من خاموش می کنم .

 
 مدتي هست که هيچ حال و حوصله نوشتن ندارم . عوضش تا دلت بخواهد کتاب مي خوانم . شايد دليل کم نوشتنم همين باشد . بعضي کتاب ها را وقتي مي خوانم احساس شرمندگي مي کنم  . شرمنده از اينکه من نيز گاهي اوقات مي نويسم . کتاب هايي هست که وقتي مي خواني تو را با خود به فضاي داستان مي برد و تو خود را جزيي از شخصيت هاي داستان مي پنداري . حتي پس از پايان کتاب هنوز در همان حال و هوا باقي مي ماني . کتاب "چراغ ها را من خاموش مي کنم" از اين گونه کتاب هاست . نمي دانم چرا اين کتاب را قبلا نخوانده بودم . شايد به خاطر ذهنيت بدي است که از نويسنده هاي زن داشتم.(اسم نمی برم . خودتان حدس بزنید.)که البته الان ديگر اين ذهنيت تا حدودي تغيير کرده است . وراي تمام نقدها و بحث هايي که درباره اين کتاب شده است، اين کتاب بد جوري به دلم نشسته است . شخصيت پردازي و نثر زيباي خانم پيرزاد واقعاً تحسين برانگيز است .رمان های خانم پیرزاد از آن رمان های عامه پسندی است که به دل خواص نیز می نشیند . (این روزا اصطلاح عامه پسند اونقدر بد به کار برده می شه که دلم نیومد از اون استفاده کنم ، ولی کلمه بهتری رو نتونستم جای اون بیاورم . گناه این کلمه چیه؟)
 چراغ ها.... داستان زندگیست . زندگیی که گاهی اوقات آنقدر خسته کننده می شود که آدم را به یاد کودکی هایش می اندازد . کودکی هایی که در آن ها هیچ وقت خستگی وجود ندارد . خاطرات بودن در کنار پدر و نه مادر(به روایت داستان) تنها خاطراتی است که کلاریس در هنگام ناراحتی یا شادی به سراغش می آید . کلاريس نمونه اي از يک زن ايراني ست که در عين بيزاري از خانه داري ، به خوبي وظيفه اش را انجام مي دهد . زني که هميشه ورهاي ذهنش در کشمکش با يکديگرند . و با وارد شدن عشقي جديد در زندگيش تغييري ظاهري در زندگي خود ايجاد مي کند . فرار از یکنواختی . مشکلی که امروزه بد جور بر زندگی ما خیمه زده است . نمی خواهم زیاد درباره این رمان بنویسم . اگر تا حالا نخوانده اید حتما به فکر خواندن آن باشید . 2250 تومان ارزش آن را دارد که یک شب تا صبح چراغ اتاقتان روشن بماند و بعد خودتان چراغ را خاموش کنید .


و اما خانم پیرزاد  زویا پیرزاد
در سال 1330 در آبادان به دنيا آمد ، در همان جا به مدرسه رفت و در تهران ازدواج کرد و دو پسرش ساشا و شروين را به دنيا آورد. در سال 1370 ، 1376 ، 1377 سه مجموعه از داستانهاي خود را به چاپ رساند. " مثل همه عصرها ، طعم گس خرمالو و يک روز مانده به عيد پاک" مجموعه از داستانهاي کوتاهي بودند که با نثر متفاوتي خود مورد استقبال مردم قرار گرفتند. اولين رمان بلند زويا پيرزاد ، با نام : "چراغ ها را من خاموش مي کنم " در سال 1380 به چاپ رسيد . اين کتاب با نثر روان و ساده اي که داشت جايزه هاي بسياري را دريافت کرد .... از جمله : برنده جايزه بهترين رمان سال 1380 پکا ... برنده جايزه بهترين رمان 1380بنياد هوشنگ گلشيري و برنده لوح تقدير جايزه ادبي يلدا در سال 1380 و جايزه كتاب سال ايران در همين سال . داستان کوتاه " طعم گس خرمالو " هم برنده جايزه بيست سال ادبيات داستاني در سال 1376 شد. زويا پيرزاد دو کتاب هم ترجمه کرده است : " آليس در سرزمين عجايب " اثر لوييس کارول و کتاب " آواي جهيدن غوک " که مجموعه اي است از شعرهاي آسيا.... آخرین کتاب ایشان "عادت می کنیم نام دارد.

/ 8 نظر / 3 بازدید
darya

قصه العشق لانفصام لها...فصمت ها هنا لسان القال ـحافظ-.........لطافت طبعتو فدا رفيق...............پايدار باشی

گزنه

چراغها؟؟؟؟موافقم؛رمان خوبی بود.اما اگه می خوای مشابه خارجیش رو هم ببینی و بدونی که زنانگی چقدر در همه جا بهم شبیه، پیشنهاد می کنم دفترچه ممنوع آلبادسس پدس ترجمه بهمن فرزانه رو هم بخونی.در مورد نویسنده های زن هم بد نیست بدونی رمان نویسی و رمان خونی چه در اینجا و چه در غرب اساسا امری زنانه بوده و هست.نمونه اش اولین رمان ایرانی: زیبا نوشته علی محمد حجازی.

مصطفي كارگر

سلام قبلاٌ وبلاگ شما را سيو کردم و خوندم خيلی خوشم اومد. خلاصه مشتری شدم. به روزم

Mimar

salam aziz agha khob bod faghat enghadr ketab nakhon :)

elham

مرسی به خاطر نظر و لينک اميدوارم موفق باشی

sima

سلام...مفصله که...آف می خونم...اما مدتيه دنبال کتابای ايشونم...مخصوصاْ عادت ميکنيم....ايشالا شما هم عادت کنيد و ما هم...

dinyar

سلام خسته نباشيد مرصی که سر زدی مطالبه شما بسيار عاليست موفق باشيد ....