دميان

 

هرمان هسهديروز خواندن كتاب دميان اثر هرمان هسه را تمام كردم.كتابي زيبا و خواندني و سخت تفكر بر انگيز. اين اولين بار بود كه از هرمان هسه كتابي مي خواندم. ولي اميدوارم خواندن اين كتاب فتح بابي باشد براي خواندن ساير آثار اين نويسنده بزرگ .
دميان از آن دسته كتاب هايي است كه نويسنده تلاش مي كند افكار فلسفي خود را در قالب رمان بيان كند.(به قول بعضي ها رمان فلسفي  يا فلسفه رماني). اين گونه كتاب ها جذابيت خاصي دارند و براي افرادي چون من كه فلسفه و ادبيات را توامان مي پرستند مي تواند بسيار شيرين باشد.
كتاب دميان يك شرح حال است. سينكلر كه نمي دانيم اكنون چند ساله است و از زندگي كنوني او اطلاعي نداريم ،(با كمي تفحص در زندگي هرمان هسه در مي يابيم كه سينكلر در واقع همان هرمان هسه است. و كتاب نيز در ابتدا با نام مستعار اميل سينكلر منتشر مي شد) در ابتداي كتاب خاطرات دوران كودكي و نوجواني خود را و بحران هاي روحي اين دوران را بازگو مي كند. او در اين بازگويي ها چگونگي تغيير انديشه و تفكرش را نسبت به خدا و مذهب به تصوير مي كشاند.

دميان ماجراي جواني به نام اميل سينكلر است. كسي كه بعد از خروج از خانه و ورود به عرصه هاي اجتماعي در مي يابد بد با «دو دنيا»ي متفاوت روبه رو است. يك طرف دنيايي كه خانواده، پدر و مادر و خواهران او قرار دارند؛ دنيايي روشن، زيبا، آرام و در تقابل با اين دنيا مدرسه، خيابان و شهر قرار دارند كه تاريك، زشت و هراس انگيز ند، در همين ايام مورد آزار و اذيت همكلاس خود «فرانتس كرومر» قرار مي گيرد اما بعد از اندك زماني ماكس دميان شاگرد متفاوت مدرسه او را از دست كرومر مي رهاند و از اينجاست كه رمان شكل اساسي به خود مي گيرد.
سينكلر تحت تأثير دميان هر چه بيشتر به خويشتن خود آشنا مي شود وبعد پيستوريوس كشيش مرتد او را با آبراكساز آشنا مي كند و سرانجام سينكلر هويت واقعي خود را مي يابد. سينكلر مانند پرنده اي است كه (خود در برهه اي از اين رمان آن را به صورت تابلويي نقاشي كرده است) از تخم بيرون مي آيد و وارد دنياي جديدي مي شود دنيايي كه در آن پليدي و پاكي، خوبي و بدي، سخاوت و شقاوت و ... همه و همه در كنار يكديگر قرار دارند. دو دنياي متفاوتي كه در يك دنيا تجلي يافته اند. سينكلر زماني كه پيستوريوس او را با آبراكساز خداي نيك و بد آشنا مي كند، درمي يابد كه اين ديالكتيك ها از همانجا شروع مي شود كه خدايش اهريمن و اهورايي را با هم دارد با اين دريافت است كه پرنده از تخم درآمده كه خود اميل سينكلر است. در پي يافتن است. يافتن، شناختن، خويشتن شناسي و بعد دستيابي به هويتي ناب و بي گفت وگو، هويتي كه استقلال روحي آدمي را شكل مي دهد و از هر انسان يك ابر انسان يا «ابرمرد» مي سازد.


دميان براي كساني كه به دنبال خواندن كتابهاي صرفاً سرگرم كننده باشند، اصلا مناسب نيست. چرا كه قسمت زيادي از كتاب به گفتگوهاي دو نفره يا تفكرات شخصي سينكلر مربوط مي شود.و در بسياري از موارد بايد كتاب را بست و فقط فكر كرد.خواندن اين كتاب را به تمام كساني كه دوست دارند تلنگري به ذهن خود بزنند و آن را به تفكر وا دارند توصيه مي كنم . دميان خاطرات زيادي را در ذهن من زنده كرد.

جملاتي از كتاب:
وي با لحني كه فوق العاده جدي مي نمود گفت:"ما زياد حرف مي زنيم. زيركانه سخن گفتن به هيچ وجه ارزشي ندارد. انسان بيش از پيش از خويشتن خويش دور مي شود. و اين كار يك گناه است. انسان بايد بتواند درست عين يك لاك پشت ،آهسته و به تدريج به درون لاك خود بخزد."

"شما نبايد خودتان را با ديگران مقايسه كنيد. و اگر طبيعت شما را خفاش آفريده است، شما نبايد بكوشيد خودتان را به شتر مرغ بدل كنيد."


درباره نويسنده:

هرمان هسه در دوم ژوئيه 1877 در كالو واقع در ايالت وورتمبرگ آلمان به دنيا آمد. چهارده ساله بود که خانواده و مدرسه را رها مي کند و كارهاي مختلفي مانند مكانيكي و كار در كتابفروشي ها را تجربه مي كند. . او يكي از درخشان ترين نويسندگان آلماني معاصر است كه در شعر و داستانسرايي آثار بزرگي از خود به جاي گذاشته است. هسه در سال 1911 در سن 34 سالگي راهي هند مي شود تا شرق را از نزديك ببويد و حس كند. اين سفر تفكري عميق و دقيق را در زمينه تضادهاي جهان معاصر در او به وجود مي آورد و دلبستگي او را به فلسفه و عرفان شرق به اوج مي رساند. دستاورد اين سفر سال ها بعد داستان زيبا و دل انگيز سيزارتا مي شود كه حاصل عشق عميق او به فرهنگ هند باستان است. از ديگر شاهكارهاي او مي توان دميان (1919)، گرگ بيابان (1927)، نارتسيس و گلدموند (1930)، و بازي گويچه هاي بلورين (1942) را نام برد. اين نويسنده در سال 1946 برنده جايزه نوبل ادبيات شد و در همان سال جايزه گوته شهر فرانكفورت نيز نصيب او گرديد. همچنين جامعه ناشران آلمان جايزه صلح خود را در سال 1955 به او دادند.

هرمان هسه در سال 1962 پس از 85 سال زندگي در سوئيس چشم از جهان فروبست.

/ 16 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
simaye man

در مورد اين نوشته ی آخرت بايد اين کتاب رو خونده باشم تا نظر بدم،بنا بر اين نظری ندارم!اما نوشته هات خيلی مفيدن و خوشحالم که پيدات کردم.

saideh

سلام...ممنونم که هميشه سر ميزنين ...باور کنين چن روز نبودم ببخشید که دير شد ...خوندم مطلبتون رو و اون کتاب رو هم متآسفانه نخوندم ولی با اين توصيفاتی که کردين خيلی مشتاق خوندن شدم به روز کردن های شما (برعکس من) خيلی مفيده...فعلآ

علی پروازیان

سلام ... مطالبت را مطالعه کردم ... در ضمن به روزم ومنتظر تو دوست عزیز(حق نگهدار)

آرش شفاعی

سلام...بيشتر می شد بنويسی...منتظرم سری بزن

'cki

اول سلام؛ توهم که بدتر از من.من که همچنان درگیرم.به مسنجر هم دسترسی ندارم در نتیجه آف های احتمالی ات را نديده ام. همه چيز بماند برای بعد.

گزنه

نمي دونم چرا براي كامنت پاييني اون اسم اجق وجق تايپ شده؛احتمالا از گيجي منه. به هر حال منم؛ دميان.

amin***saba

salam.....kheyli jaleb boOod ..omidvaram movafagh bashi...be ma ham sar bezan....khodanegahdar

sima

سلام....منتظريم...با يه کتاب جديد...

lalehashk

البته ميگفتين که اين خلاصه از اين ادرس کپی شده است:http://www.hamshahri.net/hamnews/1382/820527/world/litew.htm