فرد وجامعه <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

اگر از شما پرسیده شود در صورت مرگ تمامی مردم کره زمین شما چه کار می کنید. چه جوابی می دهید؟

 

انسان موجودی اجتماعی است که رشد ونمو او در اجتماع صورت می گیرد و  به تبع آن تاثیرات زیادی هم از اجتماع می پذیرد . وزندگی و شخصیت او در همین اجتماع است که شکل می گیرد .سوالی که این روزها  در ذهن من ایجاد شده است این است که  کدام یک از طرفین بیشتر به یکدیگر نیاز دارند  فرد به اجتماع یا اجتماع به فرد.

اصولا دو نوع تفکر در مورد رابطه فرد با جامعه وجود دارد.گروهی معتقدند که فرد در برقراری ارتباط با جامعه در پی برآوردن نیازهای شخصی خویش است.این گروه معتقدند که تمامی کارهایی را که یک فرد در جامعه انجام می دهد فقط بخاطر کسب لذت های شخصی  است ودر حقیقت فرد جامعه را وسیله ای برای رسیدن به اهداف خود می داند. اگر از چنین شخصی پرسیده شود که در صورت مرگ تمامی افراد کره زمین چه عکس العملی از خود نشان خواهد داد به سردی پاسخ خواهد داد که :هیچ .به تنهایی به زندگی خود ادامه خواهم داد.

واما گروه دیگر معتقدند که زندگی وحیات فرد به جامعه بستگی دارد . و یک فرد زندگی را فقط در حضور جمع می تواند ادامه دهد . از دید چنین تفکری فرد جامعه را نه فقط به خاطر برآوردن نیازهایش قبول دارد بلکه جامعه را به عنوان جزئی از زندگی خود می پذیردو .  اگر از چنین شخصی همان سوال قبلی پرسیده شود .احتمالا پاسخ خواهد داد که :من نیز خودکشی خواهم کرد.

 

راستی اگر از هر کدام از ما پرسیده شود که در صورت مرگ تمامی افراد کره زمین چه کار می کنیم . چه پاسخی خواهیم داد؟باید بیشتر فکر کنم.

 

/ 2 نظر / 2 بازدید
atika

من اگه همچين اتفاقی بيفته خودمو ميکشم .. اخه مگه ميشه بدون دوست و رفيقا زندگی کرد؟

jeyran

اول يه چيزی بگم ... اين قالبت منو ياد اون اولا انداخت ... ياد اولين قالبايی که داشتيم ... يادش بخير ... چه زود ميگذره ... يه سال بيشتر ...در صورت مرگ همه ی آدمای روی کره زمين ؟ خب خوبه که ... آدم تنها باشه تا با اين جماعت خيلی بهتره ...