در انتظار هيچ

 

چند وقت پيش نمايشنامه اي خواندم از  ساموئل بكت(1989-1906) نوسنده ايرلندي، تحت عنوان در انتظار گودو. داستان ماجراي دو ولگرد است كه در تمام طول نمايش در منطقه اي در خارج از شهر منتظر شخصي به نام گودو هستند . و اين در حالي است كه آنها هرگز گودو را نديده اند بلكه فقط اسمش را شنيده اند. آنها با صحبت كردن درباره موضوعاتي كه بي مقدمه و بي نتيجه شروع مي شود سعي مي كنند وقت خود را بگذرانند. گاهي از كتاب مقدس و داستان عيسي مسيح حرف مي زنند و گاهي بحث را به شلغم و هويج مي كشانند.
آنها هيچ دلخوشيي در زندگي ندارند و تمام اميدشان به اين است كه گودو بيايد و آنها را از اين بلاتكليفي نجات دهد . اما آنها خود هيچ كاري هم نمي كنند و تنها منتظرند.  گودو نمي آيد و هيچ وقت نمي آيد چرا كه اصلا گودويي وجود ندارد. گودو هيچ است. و آنها در انتظار هيچ به سر مي برند. 
در انتظار گودو شايد انتظار موقعيتي است كه اي كاش بيايد و ما را از اين بلاتكليفي نجات دهد. شايد هم انتظاري است كه فقط براي وقت گذراني باشد . تا با توسل به انواع دغل بازي ها و رندبازي ها، وقت را كشت و سر خود را با چيزي گرم كرد. گودو هيچ وقت نمي آيد و حتي اگر مطمئن باشيم كه نمي آيد باز هم روز بعد سر قرار هميشگي حاضر مي شويم و همان مكررات روزهاي قبل را تكرار مي كنيم.
بكت در اين نمايشنامه موقعيت انسان و پرت شدن او را به اين عالمي كه خودش هم نمي داند چيست به تصوير كشيده است. انساني كه شب را به روز مي رساند و روز را به شب. انسان رها شده اي كه هميشه دنبال آنست كه به چيزي  برسد كه خودش هم نمي داند چيست. انساني كه خلائي در زندگي خود حس مي كند و سعي در پر كردن اين خلاء دارد. اما نمي داند چگونه؟؟؟

/ 11 نظر / 17 بازدید
نمایش نظرات قبلی
خراب

سلام. احوال شما. انتظار که اساسا چیز خوبی است وقتی برای شخص یا چیز خوبی باشد.

sabah

چه استعاره های با مسمایی! حتماً کتاب را می خوانم.

teacup

در گلستانه چه بوی علفی می آيد

سوگل

متاسفانه خيلی از ادمها در زندگيشون دچار اين پوچی و سر درگمی ميشن و هيچ سعی برای رهايی از اين برزخ نمی کنن...موفق باشيد

سیاوشون

از نوشته‌ی روز سی تیر تا همین نوشته را نخوانده بودم که خواندم. وبلاگت از همیشه تازه‌تر و جان‌دارتر به نظرم رسید. به‌خصوص همین معرفی نمایش‌نامه‌ی بکت که سرراست بود و ساده و خوب. ... / آرزومند شادی‌ات.

سید مهدی موسوی

سلام دوست عزیز! با مطلبی تحت عنوان «غزل پست مدرن، ایسنا و مصاحبه های جنجالی» به روزم!! منتظرم...

مریم حقیقت

سلام لطفا آرين شعر راببينيد ونظر بدهید متشکرم يا علی

مریم زنگنه

میدونی چقدر از مردم مملکت ما منتظر گودو هستن؟

ققنوس

مرسي كه منو با وبلاگ خودت آشنا كردي. در مورد نمايشنامه هم بايد بگم شايد همه ما انسانها به نوعي منتظر گودو خودمون هستيم (حضرت مهدي، شانس، بخت، مسيح،....) ولي واقعاً چند درصد به اين نتيجه مي رسند كه گودو وجود نداره و بايد بدست خودشون از بلاتكليفي خارج بشن؟؟؟؟؟؟؟؟؟/

رسول

هستی من و ما در اين برهوت خاکستری٬ انتظاريست؛ موعودی پوشالی را ميبينم که از پس صورتک اين هستی هيچ٬ به بازی کودکانه ما می خندد. . . راستی٬ تو گودوی مرا نديده‌ای ؟ ؟ ‌؟